top of page
farebné vs. čiernobielé momenty
VÝBER SVADOBNÉHO FOTOGRAFA
 • Vybrať dobrého svadobného fotografa je jednou z najdôležitejších úloh pri plánovaní svadby. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, je to tak. Preto čítajte až do konca.
 • Jedlo sa zje, dekorácie sa predajú / vyhodia alebo vrátia. Podobne to je aj so svadobnými šatami. Tie sa vrátia do požičovne alebo predajú, ale fotografie a aj video vám ostanú navždy.
 • Budete ich ukazovať priateľom, svojim deťom, alebo si ich dáte zarámovať a budú vám visieť na stene alebo stáť na stolíku v spálni a navždy vám pripomínať najkrajší deň v živote.
 • Výberu fotografa teda venujte zvýšenú pozornosť a radšej si za kvalitu priplaťte. Na spomienkach sa predsa neoplatí šetriť.
1-62.jpg
Lukáš "Laky" Kucej v akcii
 • Dôležité je, aby ste si s vaším fotografom rozumeli a bol vám sympatický :-)
 • Budete  spolupracovať celý deň, preto si vyberte človeka, v ktorého spoločnosti sa cítite príjemne a viete sa uvoľniť.
 • Keď si, ako sa hovorí, sadnete, bude sa vám pracovať omnoho jednoduchšie a môžete si byť takmer istí, že tento človek chápe, akú máte predstavu a pokúsi sa vám vyjsť v ústrety.
Svadbičky by "Laky" ... tentokrát v Zuberci
Čo si všímať pri výbere svadobného fotografa?
 • Predpokladajme, že už viete, aký štýl svadobnej fotografie sa vám páči, máte ujasnený rozpočet a popýtali ste sa priateľov na ich odporúčania. Je možné, že už v tejto chvíli máte jasného favorita a máte vystarané. Ale čo, keď ste žiadne tipy nedostali, alebo s nimi nie ste spokojný a na každom vám niečo nesedí? Čo ďalej? Dobrým prvým krokom je prezrieť si webstránky fotografov a zúžiť svoje voľby týmto základným spôsobom.
 • Zhodnoťte portfólio svadobného fotografa - Každá webka fotografa obsahuje nielen fotky, o ktoré vám ide. Ich štruktúra, forma, počet a štýl vám povedia veľa o ňom samotnom. Na začiatok nezabudnite, že si nechcete najať webového dizajnéra, takže, aj keď je dizajn webstránky dôležitým faktorom pri posudzovaní vkusu fotografa, nerozhodnite sa pre niekoho len preto, že milujete jeho webové stránky.
 • Ak fotograf, ktorého webku si pozeráte, nepatrí medzi TOP slovenských fotografov, odporúčam byť skeptický pri príliš širokom zábere. Pravda je, že svadobná fotografia integruje mnohé subžánre a svadobný fotograf musí vedieť dobre odfotiť krajinu, portrét, predmety, ale aj jedlo či dokument, takže, ak niekto fotí svadby, občas dostane ponuku aj na iné fotenie, ale jeho hlavný záber by mal byť jasný.
 • Hľadajte celé svadobné príbehy - Množstvo amatérskych a podpriemerných fotografov jednoducho nemá dosť dobrých fotiek z jednej svadby, aby zverejnili celý svadobný príbeh. Nehovorím teraz o ukázaní všetkých 600 fotiek z nejakej svadby, stačí 30-50 fotiek, ktoré vám urobia predstavu o celkovej kvalite z danej svadby. Ak teda pozeráte na webku, kde je v svadobnej sekcii zverejnených spolu 20 fotiek, každá z inej svadby, je možné, že to je výber najlepších fotiek, ktoré fotograf urobil a zvyšok sa prosto neodvažuje zverejniť, lebo by odstrašil každého klienta.
 • Porovnajte fotky vo svadobnom príbehu - Ak sa vám zdajú farebne a štýlovo konzistentné, je pravdepodobné, že fotograf vie, čo robí pri fotení, aj pri editácii. Ak sa vám ale zdá, že každá fotka má iný farebný filter, jedna je ostrá a tri ďalšie len horko-ťažko, alebo vás zarazí, že sú niektoré až príliš tmavé, tak môže byť, že sa úprave fotiek nevenuje, alebo to nevie. Obe možnosti vám dajú informáciu, čo môžete od neho čakať.
1 (73 of 22).jpg
 • Pozrite si podrobnejšie zrno na fotografii - Zrno sú tie maličké guličky vizuálneho šumu, ktoré vznikajú pri fotení v nekvalitných podmienkach. Aj keď je celý koncept okolo zrna na fotke trochu zložitejší a za určitých okolností je žiadúcim umeleckým prvkom, nemalo by byť dominantou fotiek. Ak sú fotky príliš zrnité, môže to znamenať, že fotograf používa nekvalitné objektívy, nevie využívať prirodzené svetlo alebo nepoužíva blesk, prípadne, že spracúva nevhodným spôsobom, pri ktorom zrno zbytočne na fotke vystúpi do popredia. Niekoľko fotiek z tmavých interiérov sa zrnu nevyhne u nikoho, ale malo by to byť maximálne pár fotiek v celom svadobnom príbehu.

 • Dobre a zle naexponovaná fotka - Predstavte si, je nádherný pondelkový večer a akurát prebieha vaše vysnívané fotenie pri západe slnka. Nádherne zafarbená obloha a okolie parádne dopĺňajú atmosféru. To budú fotky ! ...  Lenže naspať do reality. Obdržali ste fotky na ktorých je obloha zrazu biela bez atmosféry, akurát čo vás je pekne vidieť naexponovaných v hĺbke ostrosti. Ale atmosféra západu slnka nikde. Preto si poriadne pozrite ako exponuje prípadný svadobný fotograf. Ak má vo vačšine prípadov v exteriéri oblohu bielu je to kôli tomu že fotka nieje dobre naexponovaná kôli silnému protisvetlu. Niekedy ide o zámer ale samozrejme preexponované fotky by nemali tvoriť veľké percento v galérii.

 • Urobte si predstavu o počte svadieb, ktoré fotograf odfotil - Niektorí nestíhajú zverejňovať fotky zo svadieb skôr, než skončí sezóna, iní nezverejňujú, lebo nemajú čo. Fotograf, ktorý sa tvári, že je fulltime a odfotí ročne 4 svadby, by u mňa vzbudil podozrenie. Osobne poznám ľudí, ktorí si na svadbu vybrali fotografa, ktorý fotí veľa, ale nie svadby. Je dobrý v reklame, na portrétoch, pri deťoch – ale svadbu odfotil nekvalitne. Neurobte takú chybu aj vy.

 • Zhodnoťte ponuku vo svadobnom balíčku - Priemerná ponuka za svadobné fotenie, ktorú na Slovensku dostanete od profesionálneho fotografa, je niekde okolo 600 €. Sú samozrejme aj oveľa drahší, ale o dosť lacnejšie sa u profesionála nedostanete.Prečo? Pretože profesionálny svadobný fotograf musí z fotenia svadieb prežiť, mesiac má len 4 soboty, svadobná sezóna sotva 8 mesiacov a musí financovať svoje vybavenie. Ak by fotil každý víkend (čo vám teda poviem, že je pekne na palicu), to je zhruba 30 svadieb, ale častokrát menej. Ak by zarobil povedzme 300 € za svadbu, tak to znamená 9 000 € ročne. Nie, žeby sa s tým nedalo prežiť, ale treba si uvedomiť, že kvalitné vybavenie stojí tak 8-10 000 € a za niečo ho treba nakúpiť a tiež šetriť na jeho výmenu, servis apod.

 • Odporúčania na záver - Nerobte tú chybu, že si nebudete všímať osobnosť fotografa. Neuprednostnite produkt pred fotografiou. Radšej majte krásne fotky v krabici od topánok, než podpriemerné fotky na vyčačkanom DVD alebo v luxusnom albume. Takisto si objednajte radšej jedného kvalitného fotografa než amatéra, čo si privedie druhého „fotografa“ a dá vám k tomu aj fotobúdku zadarmo. Nerobte tú chybu, že budete očakávať profesionálne výsledky od amatérskeho fotografa. Nezabudnite, že každý fotograf vám ukáže len to, čo chce, aby ste videli. Berte to do úvahy a prípadne sa spýtajte na veci, ktoré by vám on sám neukázal.

                                                                                  zdroj: Maroš Markovič Photography

bottom of page